AGRICOLA DAIANA SRL , ROMANIA
Antti alipainekuivuri 65MF4, tilavuus 85 m³. Optima ohjauskeskus Antti A2200 kaasu-uuni 2200 kW. Lastaussiilo 3m x 3m, 10 kerrosta , tilavuus 88 m³.
Lue lisääNissin maatalousyhtymä Urjalassa uudisti kuivaamonsa vuoden 2016 syksyllä. Ratkaisuksi valikoitui kuivaustehon ja kustannustehokkuuden perusteella Antti-Teollisuuden Antti 63MF3 ‑alipainekuivuri. Nyt takana on jo neljä kuivauskautta, ja uusi ratkaisu on tuonut säästöjä niin energiankulutuksen kuin ajankäytönkin kannalta.
Kun kuivaamon uudistaminen tuli ajankohtaiseksi vuonna 2016, maatilayrittäjä Lauri Nissi päätyi vaihtamaan vuosikymmeniä käytössä olleen öljyuunin kaasu-uuniin. ”Investointina kaasu oli meille edullisin vaihtoehto. Uudessa koneistossa automatiikka toimii ja on luotettavampaa, mikä on lisännyt helppokäyttöisyyttä”, toteaa Nissi.
Hankintapäätökseen vaikutti myös kuivausteho. ”Kaasu-uunissa kuivauslämmöt on helppo pitää vakiona ja hyvin korkeina säätilasta riippumatta”, jatkaa Nissi. Tilalla aiemmin käytössä olleisiin laitteisiin verrattuna energian- ja ajansäästöt ovat olleet merkittävät.

”Kaasun käyttö on helppoa ja vaivatonta, mutta siihen liittyvien lupien hakemiseen kannattaa varata kunnolla aikaa. Kaasuntoimittajia on useita, joten itselle sopivan vaihtoehdon selvittäminen kannattaa myös aloittaa ajoissa”, Nissi vinkkaa. Koska nestekaasun höyrystin toimii sähköllä ja vie pelkästään jo noin 20 kilowattia, myös sähköliittymän riittävyys kannattaa selvittää.
”Investointina tämä on sen verran suuri ja pitkäaikainen, että jokaisen kannattaa miettiä, mikä vaihtoehto sopii omalle tilalle parhaiten. Meille kaasu on toiminut erittäin hyvin”, päättää Nissi.

Antti alipainekuivuri 65MF4, tilavuus 85 m³. Optima ohjauskeskus Antti A2200 kaasu-uuni 2200 kW. Lastaussiilo 3m x 3m, 10 kerrosta , tilavuus 88 m³.
Lue lisääNorjalaiset asiakkaat vierailivat Antin tehtaalla ja useilla maatiloilla oppiakseen lisää Anttin viljankäsittelytekniikasta. Investointihalukkuus näyttää olevan hyvä Norjassa, ja ensi vuodelle on suunnitteilla useita investointeja.
Lue lisääLukkarin Maatilalla investoitiin uuteen Antti-pakettikuivaamoon ja Ultima-ohjausjärjestelmään jo vuosikymmenen vaihteessa. Käyttökokemukset useamman vuoden ajalta ovat myönteisiä. Uusi tehokas kuivaamo ja toimiva automaatio ovat muuttaneet sadonkorjuuajan luonteen kokonaan toiseksi. Yövalvomiset viljankuivauksen takia ovat jääneet historiaan.
Lue lisää