Antti Marine

Luk­ka­rin gård

Auto­ma­ti­se­rin­gen han­te­rar även lager­re­do­vis­nin­gen

Vid decen­nies­kif­tet inves­te­ra­de Luk­ka­rin Farm i en ny Ant­ti-pake­tork och ett Ulti­ma-styr­sys­tem. Använ­da­rupple­vel­sen under fle­ra år har varit posi­tiv. Den nya, effek­ti­va tor­ken och den effek­ti­va auto­ma­ti­se­rin­gen har helt förän­drat skör­de­sä­son­gen. Nat­tar­be­ten för att tor­ka spannmål hör nu till det förflut­na.

Köttgår­den Luk­ka­rin i Myl­ly­kos­ki, Kou­vo­la, odlar vete, korn och ärtor som foder till gri­sar­na. Odlings­pro­gram­met omfat­tar även timo­tej och höst­ve­te. År 2018 köp­tes en ny spannmåls­tork in på grund av den öka­de odling­sa­rea­len. Går­dens gam­la Ant­ti-tork från 1989 och spannmåls­la­ger hade bli­vit otill­räckli­ga.

– Att tor­ka spannmål med den gam­la tor­ken blev alltför arbet­sin­ten­sivt. Skör­de­ti­den för­läng­des efter­som allt mås­te göras enligt tor­kens sche­ma. Vi arbe­ta­de ofta hela nat­ten, minns Las­se Luk­ka­ri.

Grun­den till den nya tor­kan­lägg­nin­gen lades som­ma­ren 2018. Den mest inten­si­va bygg­fa­sen ägde rum i bör­jan av våren 2019, och hela anlägg­nin­gen var klar för använd­ning i mit­ten av juli. Luk­ka­rin anser att det var ett klokt bes­lut att dela upp byg­gar­be­tet i oli­ka faser.

– Allt var klart ett par vec­kor innan trösk­nings­sä­son­gen bör­ja­de. Antins exper­ter hjälp­te till med idrift­tag­ning och jus­te­rin­gar. Tack vare det avs­lapp­na­de sche­mat hade jag tid att bekan­ta mig med tor­ken och auto­ma­ti­se­rings­funk­tio­ner­na.

Den nya tork­tum­la­ren är effek­ti­va­re och smar­ta­re

Den störs­ta för­de­len med den nya tor­ken är dess effek­ti­vi­tet och has­tig­het. Tidi­ga­re mås­te trösk­ning och tork­ning av spannmål orga­ni­se­ras efter den gam­la tor­kens kapaci­tet. Nu kan vi arbe­ta efter grö­dor­na och väl­ja den mest lämpli­ga trösk­nings­ti­den för var­je grö­da. Det­ta har gjort den dagli­ga ryt­men under hela skör­de­sä­son­gen mer human och för­kor­tat den tid det tar.

Luk­ka­rin Farm utnytt­jar Ant­ti-tor­kens intel­li­gen­ta styr­sys­tem till ful­lo. Ulti­ma mäter auto­ma­tiskt fuk­tin­nehål­let i spannmå­let, vil­ket mins­kar ener­giför­bruk­nin­gen avse­värt. Den tor­ka­de sat­sen överförs auto­ma­tiskt till den avsed­da silon, och tork­nings­da­ta regi­stre­ras i sats­log­gen. Den­na infor­ma­tion kan nås när som helst och var som helst, på en dator eller mobil enhet. Sys­te­met kan också auto­ma­tiskt star­ta tork­nin­gen av en ny sats utan att använ­da­ren är när­va­ran­de, vil­ket eli­mi­ne­rar onö­di­ga avbrott i tor­kens drift.

– Jag tyc­ker att Ulti­mas lager­han­te­rings­funk­tion är väl­digt prak­tisk och använd­bar. Den gör att jag hela tiden kan hål­la koll på silo­si­tua­tio­nen och vär­det på spannmåls­par­tier­na. Des­su­tom tar sys­te­met ett prov från var­je par­ti. Jag behål­ler några av des­sa pro­ver själv och skic­kar res­ten till foder­till­ver­ka­ren för ana­lys, förkla­rar Luk­ka­ri.

När ny tek­nik införs kan det uppstå vis­sa ini­tia­la problem. Las­se Luk­ka­ri är dock mer än nöjd med Ant­tis sätt att stöd­ja imple­men­te­rin­gen och ta emot feed­back från kun­der­na.

– Ant­ti han­te­rar efter­mark­nads­mark­nadsfö­rin­gen väl. Kun­der­na läm­nas inte ensam­ma med sina frå­gor eller problem. Förbätt­ringsförs­lag väl­kom­nas också och imple­men­te­ras till och med. Till exem­pel är använ­dargränss­nit­tet för Ulti­ma-auto­ma­ti­se­rings­sys­te­met nu bätt­re än när det först int­ro­duce­ra­des.

Vid decennieskiftet investerade Lukkarin Farm i en ny Antti-pakettork och ett Ultima-styrsystem.

Trans Farm Oy – Linje för bearbetning av hampa

Trans Farm Oy odlar och bearbetar kummin och hampa. Under 2021 kommer företaget att investera i en komplett fröbearbetningslinje för sin fabrik i Oitti.

Läs mer

Kukkopojat jordbrukskooperativ

Jordbrukskooperativet Kukkopojat odlar traditionella spannmål och specialgrödor i Sahalahti, Kangasala. En ny torkanläggning har automatiserat och effektiviserat spannmålsbearbetningen. En torkanläggning på 65 m³ byggdes på gården 2023.

Läs mer

Riuttamäki gård

Juho Riuttamäki driver en anläggning bestående av fyra gårdar i Huittinen. Varje år används cirka 5 miljoner kilo spannmål som djurfoder.

Läs mer